Tělovýchovná jednota Sparta Úpice šipky

Úvod / Archiv / Úpická túrka a Mistrovství Úpicka / 2014/2015

2014/2015

 Partneři soutěže:

 


Mistrovství Úpicka

23. 5. 2015: Tituly v rukou Šlechtové a Svobody, překvapením dne Škrabalová a Beneš
Individuální šipkařské soutěže v mikroregionu Jestřebí hory, přesněji Úpická túrka, vyvrcholily 23. května, kdy se v úpickém baru Apríl uskutečnil 14. ročník Mistrovství Úpicka. Hrálo se ve 2 kategoriích ženy, muži v obou případech nejprve systémem základních skupin a pozdějšího play off. Z původního čísla 28 nominovaných (8 žen + 20 mužů) jich do dějiště dorazilo celkem 22 (6 + 16).
Do turnaje se nekvalifikovala obhájkyně loňského prvenství Jana Karlecová a obhájce turnaj neměl ani v amatérské kategorii, protože se žádný z neregistrovaných nenominoval. Nechyběl naopak poslední mistr Úpicka a suverén právě skončené Úpické túrky Libor Svoboda. 
V šestkové základní skupině žen byly síly aktérek od počátku více než vyrovnané. Nenašla se jediná dáma, která by vyhrála svých pět zápasů. Play off respektive semifinále si nakonec nezahrály Renáta Ducháčová a Romana Kordová, překvapením skupiny pak byla postupující z druhého místa Kateřina Škrabalová. Právě ta odehrála výborný turnaj a do finále ji nepustila jen těsná prohra 2:3 v semifinále s Pavlínou Kosařovou. Bronz je ale pro ni zajisté velkým úspěchem. Ve druhém čistě partyzánském semifinále se taktéž z těsné výhry 3:2 radovala Monika Šlechtová, jenž tak své týmové kolegyni oplatila porážku v žebříčku letošní Úpické túrky. A když poté ve finále přehrála Kosařovou výsledkem 3:1 mohla oslavovat premiérový titul. Šlechtová je nejúspěšnější hráčkou Mistrovství poslední třech let, když vlastní kompletní medailovou sbírku - rok 2013 bronz, 2014 stříbro a nyní zlato. O krůček pozadu je Kosařová, jenž ve stejném období posbírala dva bronzy a jedno stříbro.
Pánů bylo přesně šestnáct a byli rozděleni do dvou osmičkových základních skupin. Z nich do play off respektive čtvrtfinále postupovala nejlepší kvarteta. V áčku to byl "hon" na Svobodu, který v celkovém součtu ztratil pouhé tři legy. Přesto jedno střetnutí prohrál - výsledkem 1:2 s Pavlem Kejzlarem. Toto vítězství posunulo do play off Kejzlara ze čtvrtého místa, Svoboda i přes porážku suverénně  skupinu ovládl. Čtvrtfinále dále neminulo druhého Ondřej Vylíčil a třetího Karla Petruse. Béčko mělo překvapivější rozuzlení. Vítězství v něm totiž slavil Lukáš Beneš, který do té chvíle slavil postup ze skupiny Mistrovství jedinkrát v kariéře a to před dvěma lety, kdy nakonec obsadil pátou příčku. O jediný bod pozadu zaostal druhý Petr Kučera a další dva body pak ztrácel třetí Ladislav Miščuk. O posledním postupujícím rozhodl vzájemný zápas, když Pavel Bedlivý a Jiří Adam posbírali shodně deset bodů. Radoval se Bedlivý jež Adama v průběhu zdolal 2:1.
Ve čtvrtfinále ale Bedlivý narazil na nezadržitelného Svobodu, který nepřipustil překvapení, když zvítězil 3:1. Na síly svého soupeře momentálně neměl ani Petrus, jež podlehl stejným výsledkem Kučerovi a také Kejzlar, kterého převálcoval 3:0 Beneš. Nejvyrovnanější souboj nabídli Vylíčil s Miščukem, ze kterého vyšel vítězně Miščuk 3:2 a to i přesto, že v průběhu neustále dotahoval jednobodový náskok soupeře. Tento duel se nakonec ukázal jako nejvyrovnanějším v celém play off. Následné semifinále totiž skončily výsledky 3:1 a finálové klání dokonce 3:0. V semifinále to odnesli Kučera s Miščukem a skončili proto bronzoví (Kučera obhájil, Miščuk si o proti loňsku o pozici polepšil). Ve finále pak zřejmě došlo palivo největšímu překvapení mužského turnaje Benešovi čehož dokonale využil Svoboda k zisku svého druhého titulu v řadě.
Mistryní Úpicka nebo-li královnou Jestřebích hor je pro letošní rok úpická "partyzánka" Monika Šlechtová a mistrem aneb králem trutnovský "černý anděl" Libor Svoboda.

Výsledky: skupiny i play off
Fotogalerie z turnaje 
zde

Úpická túrka

21. 5. 2015: Neuvěřitelná medailová bilance Libora Svobody
Poslední turnaj celoroční série Úpická túrka, který od loňského srpna s téměř týdenní pravidelností pořádal šipkový oddíl TJ Sparta Úpice za podpory Města Úpice, určil vítěze jednotlivých kategoriích i postupující na šipkařský vrchol letošního roku Mistrovství Úpicka.
Suverénem ročníku se stal Libor Svoboda. Trutnovský reprezentant týmu Black Angels se může pyšnit neuvěřitelnou bilancí - v osmnácti startech posbíral stejný počet cenných kovů. Jeho famózní bilance čítá 13 zlatých, 3 stříbrné a 2 bronzové. Nikdy nikdo v historii soutěže nebyl tolik dominantní jako právě Svoboda. Bezkonkurenčně proto kraloval kategorii A před "Republikány" stříbrným Jiřím Adamem a bronzovým Milošem Machem. Co do počtu medailových zisků byl za Svobodou velký propad. Dalšími v pořadí totiž byli "jen" šestikovoví Partyzánka z Chmelnice Monika Šlechtová a Sparťan Ondřej Vylíčil. Přesto oba ve svých kategoriích skončili až druzí. V ženách totiž předvedla nejvyrovnanější výkony, a svoji týmovou kolegyni Šlechtovou k triumfu nepustila, Anna Goldmannová. V mužském béčku předstihl Vylíčila taktéž jeho týmový spoluhráč Jiří Sobolík. Bronzové medaile si vyházeli další Partyzánka Renáta Ducháčová respektive Lumírkovec Martin Hofman. Pro oba posledně zmiňované to na stupních vítězů byla premiéra. Nejnižší mužskou kategorii C ovládl s drtivým náskokem více než sedmi tisíc bodů Pavel Kejzlar, kterého z uctivé vzdálenosti sledovali dva Vandalové stříbrný Jan Potoček a bronzový Lukáš Beneš.
Úpická túrka je každoročně nominační pro turnaj o mistra a mistryni Úpicka. Do jeho čtrnáctého ročníku se kvalifikovalo celkem 28 soutěžících z nichž se dopředu zaprezentovalo 6 ženských a 16 mužských jmen. Právě z nich vzejde nový král a královna šipkařského Úpicka. Mistrovství se hraje v úpickém Aprílu v sobotu 23. května od 11 hodin. Turnaj bude mít pouze jednoho obhájce a to muže Libora Svobodu. Úřadující mistryně Úpicka Jana Karlecová z Broumova se totiž do letošního turnaje nekvalifikovala..

Turnaje: výsledky
Žebříčky a osobní jackpoty: všechna data
Statistika medailistů: turnaje - žebříčky

Fotogalerie ze závěrečného turnaje zde

Zajímavá statistická čísla Úpické túrky
- bylo odehráno 32 turnajů
- celkem se zapojilo 85 hráčů/hráček
- průměr na turnaj činil 14,6 hráčů
- z celkového počtu zúčastněných bylo 29 žen a 61 mužů a 10 hráčů, kteří odehráli ročník jako neregistrovaní
- nejvíce svých členů vyslal do bojů úpický klub TJ Sparta 9 hráčů
- nejnavštěvovanějším měsícem se stal říjen, kdy se průměrná účast na turnaj vyšplhala na 17,5 hráčů, opačným z tohoto pohledu byl duben 11 hráčů
- rekordní účast v jednom turnaji byla dne 16. října, kdy se do turnaje přihlásilo 28 hráčů, nejmenší návštěva se zrodila 1. ledna, kdy turnaj absolvovali 4 hráči
- nejmladším hráčem ročníku byl Lukáš Beneš, kterému v dubnu letošního roku bylo 20 let, naopak nejstarším byl Marián Spevák, který letos oslavil 72 let
- nejvíce účastí nasbíral Pavel Kejzlar, který odehrál všech 32 turnajů
- nejvíce prvenství v jednotlivých turnajích zaznamenal Libor Svoboda 13 triumfů
- triumf v některém z turnajů alespoň jednou oslavilo 20 hráčů
- nejčastěji vystoupal na stupně vítězů Libor Svoboda, jež ukořistil 18 medailí
- medailistům žebříčků byly předány trofeje v hodnotě 5.000 Kč, vyplaceno bylo 14.400 Kč formou finančních odměn (osobních jackpotů), v turnajích byly předány poukázky na útratu v hodnotě 7.200 Kč, v Mistrovství Úpicka bude na odměny připraveno 7.500 Kč, celkem tedy bylo/bude na odměnách vyplaceno 34.100 Kč což je o 7.300 Kč více než bylo vybráno na startovném (ztrátu z větší části pokryly provozovatelé hracích míst, zbylou sponzoři)